,

ROK MODLITWY /ŚWIADECTWO 2/

Każdy, kto zna życie wie, że droga na skróty nie zawsze... bywa na skróty. Poza tym niekoniecznie jest to droga najlepsza. Bo nie można żyć, kochać, cierpieć czy umierać ani „na próbę”, ani „na skróty”. Trzeba nasiąknąć jak gąbka czymś, co naprawdę ważne, a im więcej coś nas kosztuje, tym większym staje się skarbem. Tak uczy Ewangelia i tak głosi Kościół...

Jednak jest pewien skrót, który właśnie Kościół nam poleca.

Dokładnie taką ma nazwę, ponieważ łac. „braviarium” znaczy tyle, co „skrót”. Cóż to takiego?

Może kiedyś słyszałeś z ambony zaproszenie na Jutrznię, a szczególnie na Nieszpory? Te określenia (podobnie jak kilka innych) tworzą mozaikę codziennej modlitwy Kościoła, która z racji odmawiania poszczególnych części o różnych porach dnia, nazwana została Liturgią Godzin.

Co ma do tego słowo „breviarium” – „brewiarz”? Tak popularnie mówi się o tej modlitwie, gdyż zawiera ona wyciąg tekstów z wielu ksiąg, które zgromadzono w jednej. Największa część tekstów pochodzi z Pisma Świętego (zwłaszcza
z Księgi Psalmów), choć są też fragmenty starożytnych pism chrześcijańskich.

Kto modli się brewiarzem? Jest on obowiązkowy dla osób duchownych – diakonów, kapłanów i biskupów – ale dziś coraz więcej osób świeckich odmawia Liturgię Godzin, zarówno indywidualnie, jak i we wspólnotach. To bardzo piękna tradycja, która włącza nas w codzienną nieustanną modlitwę całego Kościoła. Prosta, konkretna, a zarazem ciekawie skomponowana forma. Niezwykle bogata i bardzo osobista (bo takie są Psalmy), a jednocześnie budująca wspólnotę treść. Witraż, przez który mówi do nas Bóg słowami Biblii. To właśnie jest brewiarz... Może warto więc poznać go „bliżej”?

Jeśli po tych kilku moich zdaniach zrodziło się w Tobie pragnienie albo choć zaintrygował Cię ten rodzaj modlitwy – zachęcam... pójdź razem z Kościołem „skrótem”, co nie znaczy, że będziesz szedł „na skróty”. Bo droga Słowa Bożego choć prosta, łatwą przecież nie zawsze bywa.

Gdzie znajdziesz teksty na dany dzień? Możesz zaopatrzyć się w egzemplarz „Brewiarza dla świeckich”, czy jednotomowego „Brewiarza skróconego” lub czterotomowego „Brewiarza kapłańskiego” albo zajrzeć na stronę internetową www.brewiarz.pl.

Możesz modlić się indywidualnie, odmawiając którąś z brewiarzowych „godzin” albo też skorzystać z propozycji typu: „gdzie dwóch lub trzech”.

W imieniu wspólnoty Ruchu Rodzin Nazareńskich w naszej Parafii – zapraszam już od września na cotygodniowe spotkania we wtorkowe wieczory, podczas których modlimy się Nieszporami. Może w drugiej połowie trwającego wciąż Roku Modlitwy odkryjesz znaną od wieków, a wciąż tętniącą życiem Liturgię Godzin i ta modlitwa pozostanie z Tobą na dłużej?

Spróbuj.


Małgorzata Sar

do góry